Zelený zákal = glaukom Zrakový test barvocit

Test zraku

Barvocit

Určete, jaké číslo se skrývá v obrázku:

Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace

Správné odpovědi:
12, 29, 15, 8, 35, 16, 45, 7, 73, 5


Zelený zákal (odborně zvaný glaukom) je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Protože zrakový nerv v sobě vede veškeré informace o obrazech, které dopadají do našeho oka, jeho poškození má za následek částečnou nebo úplnou ztrátu zraku.

Příčina zeleného zákalu
Hlavní příčinou zeleného zákalu a degenerace zrakového nervu je zvýšený nitrooční tlak. Pokud se v oku nahromadí příliš velké množství nitrooční tekutiny, která nemůže odtékat, začne tato tekutina utiskovat citlivé oční struktury, především zrakový nerv. Ten může po určité době i zcela odumřít.

Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpočátku o něm nemocný člověk vůbec neví. Zvýšený nitrooční tlak totiž nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže. Pokud není člověk vyšetřen lékařem, může si svého onemocnění všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak.

Postupná ztráta vidění
Postup ztráty zraku je u zeleného zákalu charakteristický. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, kterých si člověk nemusí ani všimnout. Jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí takzvané periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.

Zelený zákal se dá léčit, ale musí se na něj přijít včas. Jakékoli degenerativní změny na očním nervu jsou již nevratné.
Okomentovat
Životospráva a dlouhý život Psychiatrie a psychologie Ostatní Civilizační nemoci Novinky a zajímavosti Spánek a jeho poruchy Stáří Humor v medicíně Medicina Prevence Diferenciální diagnostika Pozitivní myšlení Psychosomatická medicina moderní medicina Léčivé rostliny Racionální výživa Úvod Alzheimerova choroba Demence Dětské lékařství Infekční nemoci MIKROBIOLOGIE Metabolický syndrom Oční (ophthalmologie) Patologie Sociální sítě Vtipné a pozitivní Bolest Gastroenterologie Historie Interna a kardiologie Nemocný vypráví Osobnostní patologie Ze života lékařů Americké zdravotnictví Ateroskleróza Bylinky Bylinky a spánek Cestovní medicina Hypertensní choroba Imunita Laboratorní diagnostika Ledviny Lymeská Borelióza MUDr. Jan Hnízdil Meteorosenzitivita Nemoci prostaty Neurologie ORL Osobnost lékaře Prof. Koukolík Prostata Stomatologie Urologie Zdravotní pojištění Anatomie Dehydratace Deprese Deprivanti a deprivantství Dna Dětská obezita Glaukom Hepatologie Kráťa Mikroorganismy Nefrologie Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Sanitka Virosa Ze života sestřiček Zácpa Obstipatio Závislost strach úzkost Afektivní neurověda Afty Alergie Alternativní medicina Antioxydanty Biochemie Bioklimatologie Blogy Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Chirurgie Cholera Cholesterol Chřipka Dengue Diabetes mellitus EKG Emergency Epidemiologie Erythema migrans Etnika Frustrace Fysiologie GDX Access Gaudeamus igitur Google Hemagel Hyperkinetická porucha Hyperplasie prostaty Infekční koutky Ischemická choroba Klysma neboli klystýr Lymeská Borrelióza Léky nové generace M.Parkinsoni MUDr. Plzák Marek Slabý Mikrobiom Minerály Mozek Mozek a drogy Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci štítné žlázy Nobelovy ceny Objevy Oldřich Vinař Ostropestřec mariánský Očkování Paliativní medicina Placebo efekt Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Počítače a diagnostika Preexisting condition Premenstruační syndrom Prof. MUDr. Pavel Pafko Propedeutika Psychoaktivní látky Psychopatie Přetížení organizmu Sanitka Mercedes veteran Speciální pedagogika Sport Steatóza jater TOPLekar.cz Toxiny Transplantace USA Vitaminy cervicocraniální syndrom prof. Matějček
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Přejděte na další skvělé stránky autorů