pátek 21. srpna 2009

Zelený zákal = glaukom Zrakový test barvocit

Test zraku

Barvocit

Určete, jaké číslo se skrývá v obrázku:

Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace Ilustrace

Správné odpovědi:
12, 29, 15, 8, 35, 16, 45, 7, 73, 5


Zelený zákal (odborně zvaný glaukom) je onemocnění, při kterém dochází k degeneraci a odumírání zrakového nervu. Protože zrakový nerv v sobě vede veškeré informace o obrazech, které dopadají do našeho oka, jeho poškození má za následek částečnou nebo úplnou ztrátu zraku.

Příčina zeleného zákalu
Hlavní příčinou zeleného zákalu a degenerace zrakového nervu je zvýšený nitrooční tlak. Pokud se v oku nahromadí příliš velké množství nitrooční tekutiny, která nemůže odtékat, začne tato tekutina utiskovat citlivé oční struktury, především zrakový nerv. Ten může po určité době i zcela odumřít.

Zákeřnost zeleného zákalu spočívá hlavně v tom, že zpočátku o něm nemocný člověk vůbec neví. Zvýšený nitrooční tlak totiž nepůsobí žádnou bolest ani jiné obtíže. Pokud není člověk vyšetřen lékařem, může si svého onemocnění všimnout až ve chvíli, kdy již přichází o zrak.

Postupná ztráta vidění
Postup ztráty zraku je u zeleného zákalu charakteristický. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, kterých si člověk nemusí ani všimnout. Jak nemoc postupuje, stávají se výpadky v zorném poli již nepřehlédnutelné. Člověk ztrácí takzvané periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.

Zelený zákal se dá léčit, ale musí se na něj přijít včas. Jakékoli degenerativní změny na očním nervu jsou již nevratné.
Okomentovat
Životospráva a dlouhý život Psychiatrie a psychologie Ostatní Civilizační nemoci Stáří Novinky a zajímavosti Medicina Humor v medicíně Pozitivní myšlení Prevence Spánek a jeho poruchy moderní medicina Úvod Demence Dětské lékařství MIKROBIOLOGIE Metabolický syndrom Patologie Psychosomatická medicina Racionální výživa Sociální sítě Alzheimerova choroba Diferenciální diagnostika Gastroenterologie Historie Infekční nemoci Interna a kardiologie Nemocný vypráví Oční (ophthalmologie) Vtipné a pozitivní Ze života lékařů Americké zdravotnictví Ateroskleróza Bolest Bylinky a spánek Hypertensní choroba Laboratorní diagnostika Ledviny Lymeská Borelióza Léčivé rostliny Meteorosenzitivita Nemoci prostaty Neurologie ORL Osobnost lékaře Osobnostní patologie Prof. Koukolík Prostata Stomatologie Urologie Zdravotní pojištění Anatomie Cestovní medicina Dehydratace Deprivanti a deprivantství Dna Dětská obezita Hepatologie Imunita Kráťa MUDr. Jan Hnízdil Mikroorganismy Nefrologie Sanitka Ze života sestřiček Zácpa Obstipatio Závislost strach úzkost Afektivní neurověda Afty Alergie Alternativní medicina Antioxydanty Biochemie Bioklimatologie Blogy Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. Chirurgie Cholera Cholesterol Chřipka Dengue Deprese EKG Emergency Epidemiologie Erythema migrans Etnika Frustrace Fysiologie GDX Access Gaudeamus igitur Glaukom Google Hemagel Hyperplasie prostaty Infekční koutky Ischemická choroba Klysma neboli klystýr Lymeská Borrelióza Léky nové generace M.Parkinsoni MUDr. Plzák Marek Slabý Mikrobiom Minerály Mozek Mozek a drogy Nemoc z líbání Nemoci dospívání Nemoci štítné žlázy Neuroanatomie a neurofysiologie bolesti Nobelovy ceny Objevy Paliativní medicina Placebo efekt Porodnictví a gynekologie Porucha metabolismu Počítače a diagnostika Preexisting condition Premenstruační syndrom Prof. MUDr. Pavel Pafko Propedeutika Přetížení organizmu Sanitka Mercedes veteran Speciální pedagogika Sport Steatóza jater TOPLekar.cz Transplantace USA Virosa Vitaminy cervicocraniální syndrom prof. Matějček

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Přejděte na další skvělé stránky autorů